zpět

Náchodské vlákno - číslo 3

Již dnes večer…

…nás čeká závěrečný ceremoniál, na kterém oproti zvyklostem bude chybět hlasování o pořadateli CVVZ na přespříští rok, tedy 2021. Kandidaturu podalo jen město Holešov, čímž bylo rozhodnuto. Ve Zlínském kraji zatím nemáme tradici CVVZ, proto Jarka se Štěpánem a dalšími dobrovolníky sebrali odvahu a rozhodli se pro nás uspořádat lentilkovou vézetku v Holešově. Pod heslem „Letem pestrobarevným světem“ se skrývá různorodost ve čtyřech barvách, které spojuje tradice a společné hodnoty. Na pomezí Hanácka a Slovácka se můžeme těšit na folklór, krásné prostředí nejen škol, ale také zámku se zámeckou zahradou, nebo na výlet na poutní místo Svatý Hostýn. S pořadateli se můžete setkat u jejich stánku umístěného poblíž prodejců, kde jsou vítány jakékoliv nápady a podněty. Zároveň organizátoři vyzývají všechny organizace Zlínského kraje, které by se chtěly spolupodílet na tvorbě CVVZ, nechť se neváhají připojit. No a závěrem zpět k ceremoniálu – zde dostanete od budoucích pořadatelů malý dárek, díky kterému se budete o to více těšit na rok 2021.

Po skončení večerních programů v 20:00 prosíme o rychlý přesun před Komendu, odkud společným krokem vyrazíme na závěrečný ceremoniál. (pozn. red.)

Terka


Představujeme…
…Evu Jenčíkovou

Mohla by ses nám, prosím, krátce představit a říct něco o své úloze na CVVZ?

Já jsem Eva a pracuji v DDM Týniště nad Orlicí, jsem tam už skoro dvacet let a dělám to ráda. Co se týče mé funkce na CVVZ, tak jsem „matka pavoučků“.

Máš nějaké pocity nebo obavy ohledně CVVZ, které bys chtěla sdílet?

Jdu do toho s nadšením, za sledováním cvrkotu, ale s přiměřenými obavami.

Chtěla bys něco čtenářům vzkázat?

Účastníkům bych vzkázala, že pavouci přinášejí štěstí!

Markét

… a DDM Týniště nad Orlicí

Přes rok pořádáme řadu zájmových kroužků všeho druhu – sportovní (volejbal, tancování, sebeobrana, stolní tenis), umělecké (kytara, fimo, divadlo), vzdělávací (angličtina, malý vědátor), ale i outdoorové (rybaření, turisťák) a další. Spolupracujeme i s místní základní školou a rádi připravujeme dopolední programy pro děti prvního stupně.

Po celé léto udržujeme bohatou nabídku dětských táborů. Nebojíme se ani vyrazit do zahraničí, ale většina se koná přímo v našem DDM. Schopné týmy složené z našich ostřílených vedoucích a nadšených praktikantů připraví pro děti (typicky pohádkové) téma a věřte nebo nevěřte, podle dětských deníčků je každý tábor ten NEJ.

Rádi organizujeme nebo aspoň přikládáme ruku k dílu k tradičním akcím v našem městě. Pověstným se stává například oblíbený šifrovací závod MĚSTO PLNÉ STRAŠIDEL. Rodiny s malými dětmi se zase rády vrací na POHÁDKOVÝ LES. Dveře našeho DDM ale nejsou otevřené jen nejmenším. Důkazem toho jsou například pravidelné pedigové dílny.

Jsme prostě taková standardně nestandardní parta nadšenců.

Jirka


Volné programy na večer

Je po večeři a vy nevíte, co s časem? Nabízí se strávit pár chvil třeba v čajovně a za zvuku kytary se přenést zpět k táborovým ohňům. Pokud ale toužíte po dalším rozvoji a výměně zkušeností, jsme tu pro vás. V prvním večerním bloku v čase 18:30 – 20:00 můžete dorazit na akreditovaný program MŠMT s názvem „Cesty spolu – už vím, proč se tak chová“. Možná byste s vaším oddílem rádi vyrazili do cizího města, ale nevíte, kde přespat. Potom pro vás bude užitečný program „My k vám, vy k nám? Výměna kluboven!“. Po ceremoniálu bude každý vítán na tradičním „Quo vadis CVVZ“. No a pokud s sebou máte karetní hru Bang!, tak klidně vyražte na noční turnaj konaný od 22:30, kam se s vlastní hrou můžete připojit i přes plnou obsazenost.

Terka


Kdy jste byli poprvé na CVVZ a jaký jste z toho měli dojem?

„Poprvé jsem byla na CVVZ loni, v roce 2018 v Hlinsku, a můj nejsilnější zážitek byl maskování zranění.“

„Bylo to v roce 1995 na CVVZ tady v Náchodě a stojí to za to, jezdíme dodnes.“

„Tohle je můj první ročník a je pravda, že z pohledu organizátora je to trochu nezáživné.“

„Jsem na CVVZ poprvé a přijde mi to velice pozitivní. Věděl jsem, do čeho jdu, hrozně se mi líbí čajovna a deskovky, vůbec jsem nevěděl, že něco takového tady funguje. A těším se na noční hru.“

„Jsem poprvé a asi dobrý. Můj dojem je, že sebeobrana bolí.“

„Byla to CVVZ v roce 2010 v Chrudimi. Poprvé jsem tam potkala svého muže.“

„V roce 2015 v Chrudimi. Mé nejsilnější zážitky pochází z programu Sebeobrana na ulici.“

„Poprvé v roce 1995 v Náchodě na Plhově. Bylo to pro mě dobrodružství, bylo mi 14 let a byla jsem poprvé sama přes noc v cizím městě.“

„Bylo to v roce 2015 v Chrudimi a pamatuji si málo spánku a spoustu nových informací.“

„V roce 2007 v Třešti, bylo nás tam asi 1200 a bylo to super.“

Markét


V rytmu afrických bubnů

V dopoledních hodinách se někteří z nás mohli díky Ivaně Novákové (DDM Nová Paka) ponořit do kultury jiného kontinentu. Ivča sice v současnosti pracuje jako ředitelka DDM, ale její láskou je především africká hudba a věnuje se i muzikoterapii, kterou využívá výhradně při práci s dětmi. „Původně jsem učila tanec, ale později jsem už měla pocit, že tomu nemám co dát,“ říká Ivča. „Můj muž mě vzal na první bubenický workshop, který byl vlastně přímo s Afričanem, kde jsme se učili africké tance a bubnování. Pak jsem se dostala k muzikoterapii, která mě začala zajímat.“

Workshop byl převážně praktického duchu, přičemž se účastníci stali přímými aktéry při hře na djembe (buben potažený kůží, původem z Mali) a drumben (dřevěný multifunkční buben). Náplní programu byly základy jednoduchých afrických rytmů a k závěru i hra a současně i zpěv tradičních afrických popěvků. Během programu lektorka účastníky seznámila i s několika tradičními africkými hudebními nástroji, které si pak účastníci mohli v praxi vyzkoušet formou jednoduché improvizace. Zahráli si například na oceandrum (druh tamburíny), hromový buben, africká chřestítka, šamanský buben, píšťaly dvojačku a koncovku či kalimbu.

„Africké nástroje jsou krásné v tom, že na ně člověk nemusí umět hrát, aby zněly krásně,“ říká závěrem Ivča, „Není potřeba se stresovat s tím, že musíme něco umět, abychom na to mohli zahrát. Ta hudba je prostě pokaždé moc krásná.“

Hanča


CVVZ očima statistiky

Počet přítomných na CVVZ: 740
Počet hodin trvání CVVZ: 43
Nejpočetnější organizace: ČTU (48×)
Nejpočetnější město: Praha (56×)
Nejvyšší věk: 83 let (1×)
Nejnižší věk: 0 let (19×)
Nejčastější věk: 18 let, (66×)
Průměrný věk: 27,1 let
Nejfrekventovanější jména: Jana (21×)
Jan (29×)
Počet výtisků Náchodského vlákna: 1370
Počet velkých porad před CVVZ: 15
Počet km do místa konání další CVVZ: 290 km
Podpisová síla březových lístků: 665

Nositelé nejvyšších stupňů BL:

  • Bobřice (12)
  • Nemo (12)
  • Tatanka (10)
  • Kolčava (10)
  • Oliška (10)

Markét


Odposlechnuto na CVVZ

Další sada toho, co bylo odposlechnuto naší redakcí i Vámi samotnými v průběhu sobotního odpoledne:

„Hele, víš, jak to je, já si myslím, že nechrápu…“

„(z vázání šňůrek na síť) No, kdybys to viděl! Bára na mě vylezla, aby to tam přivázala a mě teď bolej záda.“

„Hele, slyšels o reálný seznamce?“

Jirka


Víte, co nevíte?

Zahrajte si s námi Večerní redakční kvíz! Odpovězte na sedmero následujících otázkek a s Vašimi odpověďmi se můžete podělit do našeho emailu redakce@cvvz.cz nebo je hoďte do schránky redakce, která je umístěna v Raisovce. Nejlepší i nejoriginálnější odpovědi zveřejníme v dalším, již posledním, čísle.

Terka a Monča


Nedělní geocaching…

Venku hezké počasí, tak proč si před odjezdem domů nezajít na pokec s opravdovými geokačery? Ať už se geocachingu věnujete léta nebo s tím teprve začínáte, dne 17.11. 2019 v 9 hodin ráno se právě koná událost, kde se kačeři setkají v parku u kostela svatého Michaela archanděla. Více na www.geocaching.com.

Moni


Stojíte právě ve frontě…

Luštitelé pozor! Máme pro vás závěrečné kolo naší webové šifrovačky. Zadání najdete na http://nachodske.vlakno.sweb.cz/p3/ – třetí kolo opět začíná právě tam, kde předchozí skončilo. Vaším nejlepším pomocníkem v tomto kole bude pravděpodobně google, resp. wikipedie – znalosti šifer nejsou téměř vůbec potřeba. Všem držíme palce!

Nejrychlejší luštitelé druhého kola:

  1. Marek Gazda (Omar)
  2. Barbůš
  3. Karin Pospěchová (Karča)

Vítězům gratulujeme. Pro vás tři máme na informacích zajímavou odměnu. První i druhé kolo je samozřejmě stále dostupné ( http://nachodske.vlakno.sweb.cz/p1/ /http://nachodske.vlakno.sweb.cz/p2/). Kdo jste se k nim ještě nedostal, určitě si na ně čas udělejte, je to dobrý trénink pro finální kolo!

Jirka


Komiks od Jirky


A na závěr jedno poděkování…

.. paní Jířové za dobrý skutek. Marťa děkuje za půjčení pantoflů.

A redakce děkuje všem čtenářům. Nebojte se nám poslat mail nebo napsat vzkaz do schránky.