zpět

Náchodské vlákno - číslo 2


Koloběžky!

Dnes po celý den si můžete užívat skvělé koloběžky, které na Vás čekají v rámci CVVZ před budovou školy. S koloběžkami se můžete libovolně přesouvat po Náchodě, a poznat tak krásy tohoto východočeského krásného města.


O tajích kávy s Ondrou Pohajdou

Ondra jezdí na CVVZ již řadu let a mezi jeho pravidelné programy patří Barmanem na vlastní kůži či letošní premiérový program Táborový barista. Dnes dopoledne Ondra uvedl zájemce o kávu do stručných teoretických základů, a dále své znalosti prakticky ilustroval. Přímo před účastníky ukázal několik alternativních příprav kávy. „Alternativní příprava je jinak připravená káva než v kávovarech, a je mnohem levnější. Vyznačuje se tím, že kávu filtrujeme. Je to například Espresso, Lungo, Americano a mnoho dalších.“ vysvětluje Ondra.

Zde v článku pro vás máme pár velmi překvapujících i několik dalších faktů, o které se s vámi chceme podělit.

Málokdo ví, že káva je vlastně ovoce a vypadá přibližně jako šípek. Pokud cítíte, že v sobě máte dost kofeinu, je několik způsobů, jak tuto hladinu snížit. Platí na to třeba banán.

Čím déle kávu vaříte, tím více je v ní kofeinu.

Při ochutnávání různých druhů kávy je příhodné vypláchnout si ústa vodou, a to z mnoha důvodů. Například, když je potřeba vyčistit chuťové pohárky, aby se probudily. Tak si kávu lépe vychutnáte. Další věc je, že po některých kávách zůstávají v ústech zbytky zrnek, proto je dobré si je vypláchnout, aby nezkreslovaly vjem, který z další kávy máte. Neposledním důvodem je to, že nápoj poměrně dehydratuje organismus, tak je ohleduplné po kávě opět do těla vodu doplnit.

Před ochutnáním je vhodné vypláchnout hrníček horkou vodou, čímž se vnitřek nahřeje. Je dobré, když má hrníček zvýšené dno, káva tak vydrží horká déle.

Voda, jíž se chystáte kávu zalít, by neměla projít varem. Je lepší vodu nechat několik sekund odstát, než se její teplota sníží na nějakých 96°C. Pokud takto přesný odhad nemáte, Ondra doporučuje určit tuto teplotu dotykem prstu, jenž byste měli být schopni udržet na ohřáté konvici přibližně 3 sekundy.

Jste překvapeni některými z faktů? Děkujeme Ondrovi, že pomohl rozšířit znalosti o kávě, která, přestože ji řada z nás pije denně v nemalém množství, stále disponuje množstvím tajů, o kterých nemáme ponětí.

Hanča

Síťová hra

Včera jsme se na ceremoniálu dozvěděli, že abychom ulovili zlatou rybku, která nám splní přání, musíme spolu splést síť a splnit úkoly od rybářů. Kde ale jsou rybáři, jak zní zadání úkolů? Viděl už snad někdo to bájné stvoření, či alespoň rybáře? Ptali jsme se na Infu, ptali jsme se oblohy, ale nikdo nám nic neprozradil. Najdou si nás informace samy nebo nám cenný úlovek upláchne? Kdo ví! Důležité je, že rybáře poznáte podle oblečení – je trochu nevšední, a pro úkoly je potřeba si najít pár kamarádů, protože sami rybku jistě neulovíte.

Terka


Náčova chvilka poezie

„Přines jsem mu oka,

Oka svého soka.

Ne že bych se vychloubal,

Prostě jsem je vydloubal.“


Volné programy na sobotní odpoledne

Máte-li po obědě volno a chcete ho nějak smysluplně využít, můžete vyhledat ještě volné programy. Chápeme, že se vám třeba nechce prohlížet nekonečné archy, tak jsme to udělali za vás. V čase 13:30 – 15:00 je zejména pro dámy připraven program Archetypální zprávy pro ženy. Poslední volná místa jsou i na některých rukodělných dílnách. Navštívit tak můžete Ubrouskové mag­netky nebo Náušnice, či pří­věsek na klíče z ko­rálků. Pokud chcete zažít trochu akce, ale zároveň se vzdělat v důležité oblasti, dorazte na První pomoc – KPR + TANR. Hodně pohybu si užijete také při rozšíření Psychomotoric­kých her nebo při léčebném cvičení yijinjing. V druhé odpolední řadě v čase 15:30 – 17:00 se můžete stavit na trochu vážnější přednášce s názvem Drogy – say no to čára. Jestli se ale chcete před večeří trochu rozhýbat, zajděte na (opět ryze ženský program) Flamenco. Spousta míst je taky na procházce Náchodem s Dan­nym Smiřickým. Vybrali jste si? Pokud ne, tak okoukněte stěny kolem Info stánku a tam jistě najdete ideální program právě pro vás.

Terka


Představujeme…
…Libora Baláčka – Džoudu

Mohl by ses nám, prosím, krátce představit?

Já jsem Libor a mám přezdívku Džouda. V týmu, který pořádá CVVZ, jsem již podruhé, poprvé to bylo v roce 2011 v Hradci Králové. Tam jsme si to užili, tak očekávám, že si stejně užijeme i náchodskou CVVZ. Také jsem asistoval i u přípravy jedné CVVZ mimo region.

Máš ohledně CVVZ nějaká očekávání?

To, co mně určitě udělá radost, bude, když se při pořádání náchodské CVVZ podaří sesíťovat organizace tady u nás v regionu, abychom o sobě věděli a měli k sobě blíž. To se nám právě povedlo při té hradecké CVVZ a dlouho jsme z toho potom čerpali, tak doufám, že to podobným způsobem obnovíme a budeme si po CVVZ užívat snazší komunikace.

Máš také nějaké obavy?

Obavy jako takové nemám. Ale rád bych řekl něco v tom smyslu, že při takové akci, která je připravovaná dobrovolně, je velká a sjíždí se na ni hromada lidí, je přirozené, že některé věci nevyjdou tak, jak mají. Tady se trochu obávám nějakého nepochopení nebo nepřipuštění si od účastníků, že se něco může stát jinak než podle toho, jak očekávali. Mám pocit, že všichni, kdo letitě pořádají CVVZ, je nepořádají s tím, že by chtěli dělat něco špatně nebo někomu ublížit. A úplně stejné očekávání mám i já od účastníků, tedy že se k nám jedou přidat a jedou vyměňovat zkušenost. To znamenaná, že počítají s prostředím, které není maximálně povedené, ale jedou se souznít na akci, která je jim milá. Takže i něco, co proběhne jinak, než účastník čekal, je správně, protože o tom je výměna.

… a Hnutí Brontosaurus

Organizace s více než 40letou tradicí a s počtem členů převyšujících 1000. V ČR existuje přes 40 aktivních článků, které pořádají brontosauří akce, na které s nimi může jet úplně každý. A co vlastně Brontosauři organizují? Kromě dětských táborů se s nimi můžete setkat na víkendovkách, nejrůznějších přednáškách a také na dobrovolnických akcích. Jejich cílem je svět, ve kterém lidé nejsou lhostejní ke svému okolí, respektují a ctí přírodu a kulturní bohatství a společně o ně pečují. Jednoho Brontosaura můžete spatřit i v pořadatelských řadách, je jím Džouda, který má na starost technické zajištění akce – je všude, kde je ho třeba. Džouda jinak také známý jako Libor Baláček je členem Broumovského klubu Remízek, který, ač je nevelký, se už podílel na řadě akcí, jejichž cílem bylo vždy pomoct přírodě kolem nás.

Terka a Markét


Připomenutí 16. listopadu na Slovensku

Přesně před 30 lety v tento den začala na Slovensku Sametová revoluce. Studenti z Bratislavy se sešli na Mírovém náměstí, kde zazpívali hymnu, chytili se za ruce a společně se vydali na pochod městem. Tehdy se zúčastnilo pochodu několik stovek studentů. Průvod dorazil až k ministerstvu a studenti na ulici diskutovali s tajemníkem ústředního výboru komunistické strany. Vše se obešlo bez střetu s policií.

Pája


Odposlechnuto

Co jsme vyslechli mimo jiné na dnešní snídani? Přečtěte si tento článek a dozvíte se víc!

„To by mě zajímalo, jak opustím tuhle výhodnou pozici.“

„Kdyby tu měli ještě vajíčka a párky, tak by to bylo dobrý.“

„Kde je fronta?“

Redakce CVVZ


Zajímavosti pro jedlíky

V roce 2001 bylo ve Velké Británii nahlášeno 300 nehod, které způsobila slupka od banánu.

Lidé, kteří konzumují pikantní potraviny žijí déle.

Med se snadno nezkazí, při správném skladování vydrží až 3000 let.

Po konzumaci kyselých potravin dostanete do 1 až 2 hodin chuť na sladké.

Banány jsou bobule.

Horká čokoláda chutná lépe v oranžových šálcích.

60 až 70% chuti, kterou vnímáte, jsou ve skutečnosti pachy.

Na světě existuje více než 600 tvarů těstovin.

Eskymáci používají ledničky, aby jim nezamrzalo jídlo.

Díky velkému obsahu vody a chemikálií umí brambory pohlcovat Wi-Fi signál.

Pája


Kde nejraději trávíte volný čas na CVVZ?

„V čajovně, protože tam mají čaj a voní to tam.”

„V kantýně, sem tam si skončím na záchod, ale tam jsem nejraději sama.”

„Já mám teďka po dlouhé době pauzu, takže vůbec nevím.”

„Nejraději asi s různými lidmi, kteří potřebují poradit, baví mě to jim říkat, kde co je.”

„V čajovně s organizátorským týmem CVVZ 2020 nad debatami o příštím roce.”

„To je otázka, v bufetu a Janinkou u čaje.”

„U počítače, teď zrovna není nic rozbitého, takže tu můžu pít čaj.”

„Co je to volný čas?”

Pája


Střípky z programů

Cíp Komendy ráno duněl v měnícím se rytmu drumbenů. Nejprve základní techniky a potom už vytváření celých rytmických dialogů – pecka. O dvě patra výš jsme se přesvědčili, že do průšvihu nás na táboře může dostat i malá myš, ale jak z toho ven? Vzájemné vyměňování zkušeností mezi účastníky rozšířilo všem obzory. Někteří rozvíjeli po ránu spíš svou kreativní stránku, a to například s metodou Encaustika, kterou lze pomocí voskovek a staré žehličky vytvořit krásná přáníčka. Mezi tím vším se několik jedinců na gymplu školilo v první pomoci se zaměřením na resuscitaci. Kdo vám zvedne telefon na záchrance? Proč je důležité mít v telefonu aplikaci Záchranka? To a mnohem víc jsme se dozvěděli od týmu Emergency Extreme, který má tady na CVVZ ještě několik podobných programů. Rozhodně to stojí za to!

Terka


Komiks od Jirky


Klavírní virtuosové, nástup na gympl!

V budově Jiráskova gymnázia se nachází zachovalá dřevěná příležitost pro hudebně založené účastníky, kteří mají chuť projevit svůj um a sdílet s ostatními radost z hudby. Tato příležitost se nachází v 1. nadzemním patře školy v aule (G 207) a je volně přístupná všem muzikantům i nemuzikantům, tedy aspoň mimo čas, kdy musí být aula k dispozici v rámci programů. Budeme velmi rádi, když naše gymnázium prostoupí tóny různých uměleckých úrovní a různých hudebních žánrů, a přispěje tak ještě k příjemnější atmosféře.

Hanča


Stojíte právě ve frontě…

Luštitelé pozor! Máme pro vás druhé kolo naší webové šifrovačky! Zadání najdete na http://nachodske.vlakno.sweb.cz/p2/ – druhé kolo začíná právě tam, kde první skončilo, pouze obtížnost nám mírně stoupla. No, první kolo bylo přece jen rozehřívací. Všem držíme place!

Nejrychlejší luštitelé prvního kola:

  1. Barbůš
  2. Standikok
  3. Jirka Čáp

Vítězům gratulujeme. Na informacích pro vás tři máme zajímavou odměnu.

První kolo je samozřejmě stále dostupné ( http://nachodske.vlakno.sweb.cz/p1/). Kdo jste se k němu ještě nedostal, určitě si na něj čas udělejte, je to dobrý trénink pro další kola!

Jirka