zpět

Náchodské vlákno - číslo 1

Náchod je krásné východočeské město…

…ležící nedaleko hranice s Polskem. Město bylo založeno ve 13. století rytířem Hronem, aby chránilo území, kterým procházela obchodní cesta z Prahy do Kladska. Odtud má město své jméno Náchod – tedy „místo, kterým se prochází“.

Město se rozprostírá v údolí řeky Metuje. O původu jména řeky Metuje koluje zábavná legenda, jméno prý vzniklo, když mniši procházeli krajem a hledali jméno pro řeku, ale na nic nemohli přijít, proto se rozhodli, že vše nechají na osudu. Nedaleko řeky byl včelí úl a jeden z mnichů zakřičel „Med tu je!“ a mniši se nahrnuli k úlu a začali med nabírat, nedbaje včel a opakovat „Med tu je, med tu je!“, proto se řece začalo říkat Metuje. Náchod se může také chlubit malebným náměstím, v jehož centru se nachází kostel Sv. Vavřince, jehož součástí jsou dvě věže – Adam a Eva, je zajímavostí, že jedna z věží je o něco vyšší, jelikož byla přistavěna později.

Když se vydáte z náměstí po Kamenici dále, můžete zahlédnout v kamenné dlažbě podkovu, kterou tu údajně ztratil kůň Fridricha Falckého při útěku po prohrané bitvě na Bílé hoře, o podkově se traduje, že plní přání a přináší štěstí. Dominantou města je Náchodský zámek, který je také symbolem města. Zámek je postaven v renesančním slohu, ale původně byl hradem, to je také důvod, proč byl vystavěn vysoko nad městem. Je to jeden z nejkrásnějších zámků v kraji a rozhodně stojí za navštívení.

Zámek není zdaleka to jediné, co zdobí okolí Náchoda, navštívit můžete také pevnost Dobrošov, která byla budována jako součást československého opevnění před druhou světovou válkou.

Nejznámějším rodákem Náchoda je spisovatel Josef Škvorecký, který své dílo Prima Sezóna zasadil právě do prostředí města Náchoda. Jeho sochu můžete vidět na náměstí a rovněž se můžete vydat po stopách hlavní postavy příběhu Dannyho Smiřického, třeba prostřednictvím jednoho z našich programů.

Město Náchod toho má hodně co nabídnout, proto doufáme, že využijete tohoto víkendu, abyste poznali naše město, třeba prostřednictvím exkurzí, které se budou tento víkend konat, nebo se sami vydáte objevovat a poznávat naše město.

Pája


Představujeme…
…Jana Navrátila – Betmena

Mohl by ses nám, prosím, krátce představit?

Jmenuji se Honza Navrátil, mám přezdívku Betmen. Vedeme oddíl Táborový klub Hradečtí Lvi, který jsme založili v roce 1997 a kde jsem dlouholetým předsedou. Nejsme velká organizace, jsme oddíl připravující tábory pro děti, které máme dva, letní a podzimní. Na CVVZ mám na starosti web a platby.

Máš nějaké pocity nebo obavy ohledně CVVZ, které bys chtěl sdílet?

Není nic, čeho bych se vyloženě bál, obavy nemám. I když možná je ještě brzy a teprve to přijde. Jdu do toho s tím, že se na to těším. Na CVVZ se těším každý rok, protože se tam setkám se spoustou lidí, které mám rád a se kterými se potkávám prakticky jen na CVVZ. Ale taky se těším, až bude po všem, to každopádně.

Chtěl bys něco čtenářům vzkázat?

Vzkázal bych jim, ať se snaží si CVVZ co nejvíce užít. A ať jsou na nás jako na pořadatele hodní.

… a Hradecké lvy

Jsme táborová organizace existující již od roku 1997. Většina našich členů pochází z Hradce Králové, ale máme kamarády po celé republice. Pravidelně pořádáme letní a podzimní tábory pro děti všeho věku a už za sebou máme i několik víkendových akcí. Naše tábory jsou tématické a společný cíl vždy stejný – vracet děti rodičům po 14 dnech vysmáté, ušmudlané a s novými vědomostmi o přírodě a soužití s ní. Od roku 2008 máme vlastní táborovou základnu – louku na břehu Divoké Orlice poblíž Potštejna. Říkáme jí Lísteček a každý rok z ní na dva týdny vytváříme náš domov. Že chcete tuhle partu určitě potkat? Není problém – zastavte se za námi na info stánek, kde jsme neustále k dispozici a rádi vám poradíme. Hlavním vedoucím a šéfem info-sekce je Honza Navrátil alias Betmen.

Terka – Hradecká Lvice


Chtěli byste se podílet na tvorbě Náchodského vlákna?

Máte nějaké zajímavé tipy, jak obohatit náš časopis? Chcete se s námi podělit o vtipné příhody a zážitky z CVVZ? Líbí se Vám naše rubrika Odposlechnuto na CVVZ a chcete víc? Nebo jste se se stali účastníky zajímavého programu a toužíte nám o něm do časopisu napsat několik slov? Jsme otevřeni všem nápadům!
Kde nás najdete? Hledejte nás na Jiráskově gymnáziu v 1. mezipatře, budeme rádi, když nás navštívíte a sdělíte nám svoje poznatky nebo postřehy. V budově jídelny se také nachází schránka, do které můžete vhazovat případné nápady nebo krátké příběhy, těšíme se!

Monča


Komiks od Jirky!Stojíte právě ve frontě, …

…čtete si Náchodské vlákno a říkáte si „ Něco bych si zahrál. “? Tak to máme něco právě pro Vás!

Pokud vyluštíte všechny „šifry“, dostanete tajnou zprávu, podle které se zařídíte. A co bude dál? To je zatím stále zamlženo tajemstvím.

http://nachodske.vlakno.sweb.cz/p1/

Jirka


Jsme spolu v síti, a to i sociální!

Přidáváš něco z náchodského víkendu na Facebook nebo Instagram? Hoď k tomu #CVVZ a koukni, co sdílí ostatní. Nebo nás rovnou sleduj na Facebooku CVVZ a na webu. Pokud máš něco na srdci, napiš nám na redakce@ cvvz.cz

S láskou, Tvoje redakce (Markét, Pája, Hanča, Terka, Jirka a Monča)


Ze zahajovacího ceremoniálu

Včera večer se účastnici sešli, aby společně zahájili letošní CVVZku slavnostním ceremoniálem. Všichni byli rozděleni do čtyř skupin, které byly vybaveny světýlky. Každá skupina zaujala místo v jednom rohu náměstí a společně se vydaly do středu v rytmu mantry CVVZky „ My máme své sítě “. Součástí ceremoniálu bylo i stínové divadlo, které si pro Vás připravili mladí divadelníci. Pak zazněla uvítací řeč náčelnice CVVZky Lídy Pohankové, starosty města Náchoda Jana Birkeho a místostarosty Františka Majera. Nakonec jsme se všichni úspěšně propojili do jedné sítě.

Z pohledu organizátorů byl ceremoniál velmi povedený, ptali jsme se proto i Vás, jak se Vám líbil a tady jsou některé z Vašich odpovědí:

„Ohromná atmosféra, bylo to hrozně hluboký.“

„Líbily se mi světýlka.“

„Ceremoniál se mi moc líbil, když se zapojí 600 lidí, má to sílu, mělo to skvělou energii.“

„Vůbec jsem se nechytala, ale bylo to super.“

„Byla to pecka.“

„Bylo to strašně promyšlený a skvělý.“

„Moc hezký to bylo, mně se moc líbilo, jak jsme šli na náměstí se světýlkama.“

„Stínohra byla skvělá, strašně se to povedlo.“

„Divadlo mohlo být delší.“

„Dávám deset z deseti.“

„Líbily se mi zmatené pohledy kolemjdoucích.“

„Mělo to skvělý nápad a skvělé provedení, akorát se s těma světýlkama mohlo dělat něco víc.“

Pája a Markét


Jste čajaři nebo kafaři?

My na CVVZce máme něco pro každého. Takže můžete klidně zaskočit na ranní kávu do kavárny v prvním patře gymnázia a večer zajít posedět ke konvičce kvalitního čaje nebo masaly do suterénu též budovy. Anebo klidně obráceně, my vás soudit nebudeme a obě místa jedou non-stop. A až vám vyhládne, tak bufet najdete také jen a pouze na gymplu. Tam bude vašim chuťovým buňkám dělat pomyšlení široká nabídka slaných, ale i sladkých dobrot.

Terka


První patro gymplu je natřískané lákadly

Kromě herny, kavárny a bufetu tady najdete také stránky prodejců:

Liman sport – skautská outdoorová prodejna se vším, co byste mohli potřebovat v přírodě. Že všechno máte? Věřte, že tady objevíte něco nečekaného!

Mexičan – stánek s náušnicemi, noži, ale hlavně s kolem štěstí! A kdo by měl málo, pro toho má Mexičan ještě soutěž.

Nakladatelství Mravenec – pokud nemáte inspiraci na celotáborovku nebo si chcete počíst o táborech či víkendovkách, tenhle stánek vás zachrání.

Terka


Herna je v plném proudu…

Již od pátečního večera můžete navštívit zdrcadlový sál, kde na vás čekají deskové hry nejrůznějšího typu. Můžete si vyzkoušet deskovky, které jste hráli milionkrát, nebo si také přijít otestovat zbrusu nové, naleštěné kousky, které svět ještě neviděl. I redakční rada si vyzkoušela některé hry a můžeme Vám doporučit například hru Krabčáci, Mezi dvěma zámky šíleného krále Ludvíka, Desítka a mnoho dalšího. Nezapoměňte na možnost zakoupení jakékoliv deskovky za tu nejlepší cenu pod sluncem. Tak nečekejte a v době mezi programy vyrazte směr herna!

Monča


Večerní karetní přestřelka na Komendě!

Včera večer se redakce byla podívat pod roušku Divokého západu na Komendě. V poklidný páteční večer se v prostorách učebny K 108 rozehrála dobrodružná hra Bang. Lektor Jiří Hovorka jezdí na výměnu zkušeností již 11. rokem a na jeho programech se vystřídalo již přes 400 účastníků.

Jak tě napadlo začít jezdit na CVVZ se hrou Bang?

„Na každé takovéhle akci je deskoherna, kde se hraje stejně, takže deskové hry sem rozhodně patří. Jde i o to se na akci uvolnit, ne jen předávat zkušenosti a zkušenosti sbírat, ale i si zahrát s ostatními. Je to taková klidnější část na rozjezd CVVZky a potom zase další noc na to ukončení.“ říká Jiří Hovorka, lektor programu.

Jirka o sobě tvrdí, že ve hře sice přeborníkem není, ale rád předává svoje tipy ostatním hráčům. „Umím ji hrát a o tom, jestli dobře nebo ne, to záleží hlavně na kartách.“ vysvětluje Jirka. Na vítěze páteční karetní bitvy čekalo nejedno pěkné ocenění od výrobce deskových her Albi a mnoho dalších výher.

Hanča