zpět

Náchodské vlákno - číslo 0

Východočeská příprava pro CVVZ
…se uskutečnila v rámci RVVZ třetí víkend v říjnu a proběhla v příjemném stmelovacím duchu. Sešlo se kolem sedmdesáti velmi ochotných dobrovolníků, připravených si natrénovat znalost prostorů a doladit potřebné záležitosti. Již první večer jsme se na sebe navázali jako velká spojitá pavučina, kterou spletli dohromady naši náčelníci. Kromě tvrdé práce, kterou jsme odvedli na přípravách, jsme se zároveň mezi sebou seznámili, a ještě více stmelili v doprovodném programu, za který vděčíme Evě Jenčíkové, která se o něj postarala se svými pavoučky. Ocitli jsme se ve společné časové pavoučí síti, ze které jsme se
postupně vymotali. Jako v duchu každé RVVZ nechyběl výběr z několika programů v časových blocích. Mezi programy se objevily například šifrovačky, opilá kuřátka nebo deskohraní. Poslední nedělní den nebyl jen odjezdovým dnem. Pěkně jsme makali na záchraně životů pod dohledem zdravotníků z Rescue campu, kteří nás budou ošetřovat celou CVVZ.
Naše díky patří všem organizacím, náčelníkům, úžasným kuchařkám a dobrovolníkům. Po RVVZ jsme nyní dobře namazaným strojem, připraveným splnit každou jednotlivou součást CVVZ. Přeji, abychom si CVVZ patřičně užili a všichni ji přežili ve zdraví. 

Mončiči


Představujeme…

…náčelnici CVVZ – Lídu Pohankovou – Kolčavu

Mohla by ses nám, prosím, krátce představit?
Jmenuji se Lída Pohanková, mám přezdívku Kolčava. Tu jsem dostala, když mi bylo asi šestnáct, a mám ji dodnes. Od té doby také pracuji s dětmi… Poté, co jsem se přestěhovala do Náchoda, jsem v roce 1985 založila oddíl Modrá Střelka a ten vedu stále. Právě pracuji s nejmenšími dětmi, mám v oddíle čtrnáct malých Orlíků a Poštolek
Jaká přesně je tvá úloha na CVVZ?
Na CVVZ jsem náčelnicí a mám na starosti kompletní řízení týmu. Jsem moc ráda, že mám skvělý tým spolupracovníků, bez kterého bych to dělat nechtěla. Starám se o financování – shánění peněz na to, aby se CVVZ mohla uskutečnit. Taky zajišťuji komunikaci se sponzory a garanty, sehnání záštit atd.
Máš nějaké pocity ohledně CVVZ, které bys chtěla se čtenářem sdílet?
Po našem přípravném víkendu mám velké pocity těšení. Do tohoto víkendu jsem měla velké pocity obav, protože jsem měla pocit, že chvílemi nestíháme. Ale když jsem zjistila, kolik nás tady je a jak jsou všichni připravení, tak se těším.
Chtěla bys účastníkům něco vzkázat?
Účastníkům bych chtěla vzkázat, aby přijeli s otevřeným srdcem a s radostí, a moc si přeji, aby se stejným i odjeli. Aby se jim podařilo srdce tou radostí ještě víc naplnit a odvezli si radostnou motivaci pro práci s dětmi.

… a Rescue camp

Hasičsko-záchranářský tábor a zároveň vzdělávací akce. Účastníky je Rescue camp vyhledáván právě pro jeho zaměření na praktické využití první pomoci a informací o integrovaném záchranném systému. První týden bývá teoretický jako příprava pro akční druhý týden (učení zážitkem). Cílem je vytvořit pro účastníky reálně vypadající nehody, zranění, při kterých si ověří svou schopnost reagovat a řešit stresovou situaci.
Na CVVZ se Vám v neděli od 10:30 do 12:00 jejich tábor představí a pokusí se Vás vlákat do podobných počinů, protože vzdělávat děti v první pomoci má rozhodně cenu! Vedle toho můžete přijít podiskutovat v sobotu na téma drogové problematiky s názvem „Drogy – Say no to čára!“. A hlavně je potkáte hned při vstupu, kde budou zajišťovat zdravotní dozor.
 Markét


České Budějovice zdraví do Náchoda!

Určitě si všichni užíváte letošní Cé-vé-vé-zetku plnými doušky. My bychom vás rádi pozvali na příští rok k nám do Budějc o víkendu 13.-15.11.2020, kde proběhne už 29. ročník této akce. CVVZ organizuje jihočeská oblast České tábornické unie.
Naším mottem je: “Čím více sdílíme s druhými, tím více máme.” Rádi bychom zapojili všechny, kteří mají chuť předávat své znalosti, zkušenosti, umění, know-how a zážitky dál. Ještě jsi nikdy nepřednášel? Nevadí, ideální příležitost začít! V programech se chceme zaměřit na online svět, zdraví, cestování po světě a vše, co k volnočasovým aktivitám patří. Samozřejmě připravujeme také prohlídky města či výlety do blízkého okolí (Český Krumlov, zámek a zoo Hluboká nad Vltavou). Mnozí z vás jste možná v Budějcích ještě nebyli, a tak máte ideální příležitost to napravit. A vy, co Budějce znáte, se sem určitě rádi vrátíte, protože na Cé-vé-vé-zetku v Budějcích by chtěl jet každý!
Tým CVVZ 2020
P.S: Najděte naši mapu a sdělte nám vaše nápady!


Taky dáváte dětem v oddíle seznam věcí,

…co si sbalit na výpravu, aby měly všechno a bylo vám při výletování fajn? Pojďme si připomenout pár věcí, bez kterých byste si CVVZ nemuseli užít naplno. Začneme samozřejmě karimatkou a spacákem. Ubytovaní na intru potřebují pouze spacák a prostěradlo, protože na ně bude čekat postel. Pro svěží ráno přibalte kartáček, pastu na zuby a další hygienické potřeby. Nutností pro pohyb po školách jsou přezůvky, ale na některé programy do tělocvičny by se vám taky mohla hodit sportovní obuv. Dále koukněte na webu na „Moje programy“ a zkontrolujte, zda nepotřebujete nějaké specifické pomůcky, často to bývá papír a tužka (tohle duo se určitě neztratí nikdy), jindy to ale mohou být třeba výtvarné či jiné potřeby. Zde si rovněž můžete zkontrolovat, jestli vás čekají nějaké doplatky za programy. Hotovost se vám také bude hodit v čajovně, bufetu a při nákupu u stánků. No a abyste tyhle všechny serepetičky netahali v ruce a po kapsách, přibalte malý batůžek nebo plátěnku, do které to všechno hodíte. Doma naopak můžete s klidem nechat alkohol, domácí mazlíčky a mrzuté myšlenky.
 Terka


Jak vnímají přípravu CVVZ organizátoři?

Jaká jsou tvá očekávání ohledně CVVZ?
„Myslím, že to bude fakt mega akce, čekám ji velmi velkolepou a čekám ji pokrokovou, protože jsme třeba do zahajovacího ceremoniálu zařadili hodně nových věcí, které ještě nikde nebyly. A celkově pořadatelé přišli s tolika upgrady […] doufám, že to teda bude nezapomenutelné v tom pozitivním slova smyslu.“

„Já se na akci moc těším, myslím si, že to bude super akce, kde se sejde spousta lidí, kteří budou mít chuť si vyměnit zkušenosti a poznat nové kamarády.“

„Těším se, že se poznám s novými lidmi a zažiju úžasné zážitky, že se něco nového naučím. Jelikož budu organizátor, tak se těším na to všechno jako na celek, že budu pomáhat lidem a budu tak nějak všude, kde bude potřeba.“

Narazili jste už na nějaké problémy v přípravě? Je něco, čeho se obáváte?

„Na žádné problémy v přípravě jsem zatím nenarazila a doufám, že ani žádné nenastanou. Všichni jsou dobře připravení a dělají maximum, aby se to povedlo.“

„Myslím si, že asi jediná potíž, kterou bych uvedla, byla ta, že CVVZ Náchod pořádají náčelníci různých organizací z různých měst, a proto bylo mnohdy těžké shodnout se na termínu porady. […] Jedná se o vzdálená města, takže ne vždycky to vyšlo. Ale myslím, že teď jsme dobře připraveni.“

„Myslím, že je možné, že k nějakým malým nepří-jemnostem nebo nedorozuměním v průběhu do-jde, ale na nic jsme zatím nenarazili.“


Je něco, co byste vzkázali účastníkům CVVZ?

„Rozhodně se vyplatí čekat něco, co ještě na CVVZ nebylo. A moc se tady na vás těšíme.“

„Vzkázala bych jim, aby přijeli s dobrou náladou, aby si to hrozně moc užili a využili toho tady co nejvíce budou moci. Aby poznali nové kamarády a zkusili si nové věci.“

„Ať si to všichni užijí, co nejvíc můžou. A že takovéto věci jsou jednou za život, ale každý rok.“

„Hlavně, ať přijedou a užijí si to plnými doušky.“

„Že to bude parádní akce!“ 

Markét


Na co se těšit?

Žádná nuda ani offline bezmoc! Náchod, městečko na kraji republiky, rozhodně není místem, kde budete bez internetu. Po celý víkend vás bude na obou školách udržovat při životě Wi-Fi zdarma, která bude vašimi zařízeními zachytitelná v nejlepší kvalitě 24 hodin denně. Krom internetu vás potěší i štědrá dávka programů.

Pro ty, pro které je Náchod „španělská vesnice“, tu máme pár programů, díky kterým toto malebné městečko poznáte lépe. Pro turistické nadšence jsou tu Exkurze – Náchodský zámeček vršku kulatého či Procházka s Danny Smiřickým Náchodem . Zúčastnit se také můžete bohoslužeb ve čtyřech místních kostelích, mezi něž patří i církev husitská nebo bratrská. A pro požitkáře je tu Exkurze – Pivovar Primátor a ve druhé řadě i s ochutnávkou!

Mezi těmi klasickými programy, které můžeme vidět již poněkolikáté, najdete třeba dva třídílné programy Syndrom ADHD a „Cesty spolu – Už vím, proč se tak chová“ – akreditované programy MŠMT, po jejichž kompletním absolvování obdržíte certifikát. Nelze opomenout tradiční Bang! a Xandyho „bezkontaktní“ hry .

Mezi novými programy můžete zaregistrovat například program „O rovnováze“ s Jaroslavem Duškem nebo dvoudílný program IQ TESTY, kde si můžete zjistit vlastní inteligenční kvocient.

Ještě máte volné bloky ve svém programu?

pátek můžete zavítat do Morálního bludiště , na Grilování kandidátů nebo do Neobyčejné klubovny, vyzkoušet si Tvorbu táborové vlajky technikou pointilismu nebo třeba Pletení z papíru .

Sobota má mnoho ještě volných programů, například Helmův žleb, Lukostřelbu, Piš a tvoř, odpoledne Papírové modely – pokémoni, První pomoc či Diagnóza nebo nálepka . Večer si můžete zapsat na Prevenci vyhoření , každoroční Quo vadis nebo Výsadek.

Neděle je nadupaná exkurzemi, vyjížďkou na koloběžkách či programy věnovanými první pomoci s Rescue campem .

Snad jste si odsud odnesli pár tipů, čím volná okénka ve vašem programu zaplnit. Těšíme se na vás!
Hanča
 


Nevíte jak do Náchoda?

Pokud se chcete svézt pohodlně autem, najděte si spolujízdu! Různé možnosti a víc informací najdete na Facebooku i přímo na webových stránkách CVVZ. No a pokud sami jedete a máte volná sedadla, zkuste je na těchto místech nabídnout, ušetříte tak finance, životní prostředí, parkovací místa, a navíc se nebudete cestou nudit.

Terka


Komiks od Jirky!Náchodská CVVZka v notové osnově!

Oba dva ceremoniály, páteční (20:45–22:00) i sobotní (20:30–22:00), zahájíme i uzavřeme mantrou, která byla složena speciálně pro tuto příležitost. Jde o jednoduchou melodii a jednoduchý text, který je inspirovaný myšlenkou letošního mota V jedné síti. Před pátečním zahajovacím ceremoniálem proběhne krátký workshop, kde se všichni mantru naučíte, a vaše vynikající pěvecké schopnosti ještě doplníme drobným rytmickým doprovodem na tělo. Budeme rádi za každého tahouna, kterého se budou moci ostatní chytit.
Hanča
 


ČTENÁŘE ZDRAVÍ REDAKCE VLÁKNA (Markét, Hanča, Verča, Terka, Jirka, Pája a Monča)